چگونه از پرچ کن (لاله کن) استفاده نماییم؟

استفاده از پرچ کن

استفاده از لاله کن

لاله کن (پرچ کن) چیست؟

وقتی سخن از توزیع مبرد به میان می آید، خواه و ناخواه با لوله های مسی و آلمینیومی سر و کار داریم، میدانیم بدین منظور گاهی نیاز داریم تا لوله هارا ببریم و به همدیگر لحیم کنیم. سالهاست که دیگر بجای استفاده از ابزار خطرناک لحیم کاری از لاله کن یا پرچ کن برای این کار استفاده میشود. از ابزار لاله کن (پرچ کن) برای ایجاد مفصل مکانیکی به منظور اتصال لوله های مسی یا آلومینیومی با اتصال شعله ور استفاده می کنند. شعله ور شدن به شما این امکان را می دهد تا لوله ها را به یکدیگر یا نوع دیگری از اتصالات وصل کنید. در این مقاله یاد میگیریم که چگونه از لاله کن (پرچ کن) استفاده کنیم؟

تمیز کردن انتهای لوله

آماده سازی لوله مسی

قبل از استفاده از لاله کن، باید لوله مسی را برای شکل داده شدن (به طول مورد نیاز خودمان) آماده کنیم. لوله های مسی را اندازه گیری کرده و با یک ابزار برش به طول دلخواه برش میدهیم و بعد انتهای لوله را با یک چاقوی تیز تمیز مینماییم.

قرارگیری لوله در قسمت خود

قرار دادن لوله در محل  پرچ کن

هنگام پرچ کردن ، با انتخاب ابزاری که با قطر لوله مطابقت دارد ، شروع به کار میکنیم. بعد  لوله را درون بلوک قالب یا گیره ابزار پرچ کن قرار میدهیم. قرار گیری لوله به قطر آن بستگی دارد. دقت کنیم که انتهای لوله باید از ابزار لاله کن در حدود یک هشتم اینچ بلندتر شود.سپس مهره های کناری را محکم مینماییم تا لوله در جای خودش جفت شود.نکته: برای راحت تر شدن کار میتوانیم یک قطره روغن بر روی مخروط لاله کن بریزیم تا از حالت خشک خود خارج شود.

محکم کردن پرچ کن در جای خود -

پرچ کردن لوله

مخروط لاله کن را روی لوله قرار میدهیم. پرچ کن را در محل خود محکم میکنیم تا فشار برروی تیوب قرار گیرد و شعله تشکیل دهد. در انتهای کار پرچ کن را رها مینماییم تا لوله پرچ شده از محل خود خارج شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی توانید بیشتر از سه محصول برای مقایسه انتخاب کنید