مقدمه ای بر گیج های منیفولد

تصویر

گیج منیفولد که در اصطلاح به نامهای گیج شارژ گاز – گیج دوقلو – گیج دوتایی در بازار با قیمت‌های مختلف برای فروش یافت می‌شود ابزاری است که برای شارژ گاز و تعمیر تجهیزات تبرید نظیر کولرهای گازی, کولرهای خودرو، یونیت‌های سردخانه و یا چیلرهای تراکمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیج از دو قسمت فشار بالا (قرمز) و فشار پایین (آبی) تشکیل شده است. انتخاب منیفولد استاندارد جهت انجام تعمیرات بسیار مهم است و در بهینه کارکرد سیستم‌های برودتی نقش بسزایی دارد. در سالهای اخیر، گیج‌های دیجیتال با قابلیت نشان دادن دمای سابکول و سوپرهیت نیز به بازار آمده‌اند. مانیفولد سرویس در مدلهای مختلف عقربه‌ای و دیجیتالی ساخته می‌شود و نوع مجهز تر آن دارای ساید گلاس بر روی محل نصب لوله رابط زرد رنگ است. منیفولد از دو گیج مدرج و شیر فلکه و سه شیلنگ متصل به اتصالات لاله ای ۱/۴ اینچی که برای آب بندی از واشرهای لاستیکی استفاده می‌کنند، تشکیل شده که با دست می توان آنها را کاملا” سفت و آب بندی کرد.

مقدمه ای بر گیج های منیفولد

گیج های منیفولد برای شارژ یک سیستم تهویه مطبوع و یا حذف مبرد آلوده از سیستم طراحی و ساخته شده اند. هر دو عملکرد مهم هستند زیرا مبدل ها با گذشت زمان از بین می روند. ورود هوا ، رطوبت و سایر آلودگی ها بر سیستم AC تأثیر منفی می گذارد. سیستم های AC به صورت محکم طراحی شده اند اما ممکن است آسیب را حفظ کرده و یا مهر و موم های فرسوده ایجاد کرده و منجر به نشتی در طول زمان شوند.

کاربرد گیج های منیفولد

منیفولد های آنالوگ یک ابزار تشخیصی مهم هستند ، که به یک تکنسین اجازه می دهد فشار را در یک سیستم AC اندازه گیری کند تا نشت های احتمالی را در آن پیدا کند. سیستم AC تا آنجا که از فشار استفاده شود ، به دو بخش تقسیم می شود. بخش سیستم AC بین کمپرسور و کندانسور فشار بیشتری دارد ، در حالی که قسمت بین شیر انبساط و اواپراتور فشار کمتری دارد. تکنسین های خدمات HVAC هر دو فشار را بررسی می کنند ، به همین دلیل تمام منیفولد ها دارای دو سنج هستند ، یکی برای فشار کم (رنگ آبی) و دیگری با فشار بالا (رنگ قرمز).

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی توانید بیشتر از سه محصول برای مقایسه انتخاب کنید