تفاوت میان گازهای R22 و R410

تصویر

مقدمه

دستگاه های تهویه مطبوع از گازهای مختلفی استفاده می کنند، دو نوع از شایع ترین گازها که در اسپلیت ها استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند. این دو نوع گاز اگرچه از لحظ شیمیایی شباهت هایی دارند اما از لحاظ کارکرد متفاوتند. ما میخواهیم تفاوت گاز R22 با گاز R410 و همچنین نحوه شارژ گاز R410 را شرح می دهیم.

لازم به ذکر میباشد که در واقع تفاوت اصلی گاز R22 با گاز R410 در جذب و ازاد کردن گرما است به این صورت که جذب و ازاد کردن گرما در گاز R22 نسبت به R410 یا پیورون (PURON) کمتر است و بازده کمتری نسبت به ان دارد. گاز موجود در کولرهای اینورتر معمولا R410 می‌باشد.

گاز R22

فریون نام یکی از بهترین مارک های R22 است که اغلب R22 با این نام شناخته می شود. استفاده از این گاز از ابتدای سال ۲۰۱۰ به دلیل داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) بسیار محدود شده است. تحقیقات نشان داده فریون نقش زیادی در تخریب لایه ازن دارد . همه کارشناس ها پیش بینی کرده اند این گاز به زودی از رده خارج می شود؛ این یعنی اگر به استفاده از آن ادامه دهید به زودی باید برای پیدا کردن آن دردسرها زیادی بکشید و هزینه های بالایی را متحمل شوید. علاوه بر این انتظار می رود استفاده از این گاز به زودی غیرقانونی اعلام شود و این یعنی توقف تولید رسمی دستگاه ها پشتیبان.

گاز ۴۱۰A

گاز R410a دارای نقطه‌جوش ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز r22 که دارای نقطه‌جوش ۴۰٫۸ درجه است بسیار بازده بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌های حرارتی سایز کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی ست. نام علمی این گاز هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که آسیبی هم به لایه اوزون نمی رساند. با اینکه اغلب واحدهای تهویه هوا به طور خودکار از کولر R410A استفاده می کنند باز هم لازم است قبل از خرید نوع گاز مورد استفاده را بررسی کنید.

نتیجه گیری

با تمام این‌ها حالا می‌دانیم که گاز R410A کارامدتر ، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارتر است. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون ، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت‌های مقرارتی اتخاذ شده است.

تفاوت گاز R22 با گاز R410 ؟ در نهایت می‌توانیم به صراحت اعلام کنیم که R410A برای یک کولرگازی کارامد تر بوده و بهتر عمل می‌کند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که از R410A استفاده می‌کند و اگر یک کولرگازی دارای گاز R22 دارید ان را با یک کولرگازی دارای گاز R410 جایگزین کنید. شارژ دستگاه یک کار تخصصی است و اگر شما قبلا این کار را انجام نداده اید و تخصصی در این زمینه ندارید، کار را به یک متخصص بسپارید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که کولری را که دارای گاز R22 است، نمی توان با گاز R410 شارژ کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما نمی توانید بیشتر از سه محصول برای مقایسه انتخاب کنید